• بومهن،خیابان سپاه

دستگاهی است ایمن و ساده که به راحتی در ابزار فروشی‌های محلی یافت می‌شود و کار با آن بسیار ساده است. کافی فنر را با کمک دست تا جای ممکن درون لوله فاضلاب فرو کنید، سپس با چرخاندن دسته آن، باعث چرخش فنر شده و گرفتگی‌های جزئی لوله را باز کنید.

1)      سبک و ارزان است

2)      کاملاً بی‌خطر است.

3)      نیاز به مهارت خاصی ندارد.

1)      قدرت کم در برطرف گرفتن گرفتگی‌های شدید

2)      خستگی ناشی از کار با آن.

3)      احتمال کثیف شدن دست و لباس و حتی محیط

فنر ساده

  این فنر از قدرت به نسبت خوبی برخوردار استاما نسبت به دو نوع فنر بعدی از قدرت کمتری برخوردار استالبته که قیمت آن نیز ارزان‌تر بوده و هزینه فنرزنی با آن نیز به وضوح کمتر خواهد بودبنابراین، در بین انواع فنرهای لوله‌بازکنی، بیشترین کاربرد را دارد.

  قدرت این فنر از فنر ساده (معمولی) بیشتر بوده ولی از فنر فولادی ضعیف‌تر است. به همین تناسب قیمت آن نیز از فنر معمولی بیشتر و از فنر فولادی کمتر است.

واضح است که در صورتی که فنر معمولی قادر به رفع گرفتگی لوله نباشد، از فنر الماسی استفاده می‌شود و هزینه فنرزنی با فنر الماسی از هزینه فنر زنی با فنر معمولی بیشتر خواهد بود.

 فنر فولادی بیشترین قدرت را در میان انواع فنر دارد. این فنر برای گرفتگی‌های ناشی از ملات سیمان یا نفوذ ریشه‌های درختان به لوله فاضلاب نیز به کار می‌روند.

فنر های فولادی، قوی‌ترین و البته گران‌ترین نوع فنرها هستند. به همین سبب تا زمانی که واقعاً به آن‌ها نیاز نباشد، از آن‌ها استفاده نمی‌شود.

البته تشخیص اینکه باید از چه نوع فنری استفاده شود، کار دشواری است و نیاز به تخصص و تجربه زیادی دارد. در‌واقع متخصصین لوله‌بازکن، با بررسی لوله و گرفتگی آن در حین کار ممکن است به این نتیجه برسند که باید از فنر الماسی استفاده کنند.

چاه ها و لوله ها مدل های مختلفی دارندکه به همین منظور باید از سر فنر های متفاوت برای آن ها استفاده کرد. برای مثال سر فنری که برای باز کردن چاه توالت استفاده می شود با سر فنر لوله بازکنی مخصوص چاه آشپزخانه یا سینک فرق دارد. در این بخش با انواع سر فنر های لوله بازکنی آشنا می شوید:

 کاربرداین وسیله برای ماسه و خاکی که سفت شده اند استفاده می شود. درون ماسه و خاک فرو می رود و گرفتگی را از بین می برد ، چون نوک تیزی دارد به مدل نیزه ای نیز معروف است.

درون لوله های فاظلاب مواد شیمیایی و اسیدی وجود دارد، به این دلیل برای باز کردن آن ها به یک سرفنر ضد خوردگی نیاز داریم که سر فنر اسیدی این خاصیت را دارد

مدل الماسی

این مدل که از محکم ترین و بهترین سر فنر های موجود است و برای خرد کردن اجسام سخت و آجر یا سنگ درون چاه استفاده می شود.

 این ابزار برای وصل کردن دو فنر به یکدیگر در زمان هایی که نیاز به فنر بلندتری هست، استفاده می شود.

مدل چاقویی

 در زمانی که پارچه یا مواد الیافی درون چاه گیر کرده باشد از این سر فنر  استفاده می شود، زیرا می تواند این مواد را قطعه قطعه کند و چاه را باز کند.

  این مدل مانند برس تمیز کننده رسوبات و چربی هایی که به دیواره چاه چسبیده اند را تمیز می کند.

 این وسیله به ابزار های دیگر جهت بهتر شدن روند کار کمک می کند.

سر فنر کوزه ایی

 این مدل نیز مانند سرفنر برسی می تواند رسوبات و جرم های داخل چاه را پاک کند و گرفتگی را از بین ببرد.

به یاد داشته باشید!

در بیشتر گرفتگی ها، از سر فنر لوله بازکنی خاصی نیازی نیست که استفاده شود و فقط می توان از خود فنر برای باز کردن لوله استفاده کرد، که البته بازخورد پایین تری نسبت به کار با سر فنر لوله بازکنی دارد.

برای فنر لوله بازکن دستی اگر از سر فنر های مته ای استفاده نکنیم بهتر است زیرا اگر داخل گرفتگی گیر کند باعث پیچاندن و شکستن فنر می شود.

پس همیشه به یاد داشته باشید که استفاده از فنر چاه باز کن و دستگاه فنر زنی کاری تخصصی است و نباید بدون مهارت از آن استفاده شود. برای رفع گرفتگی لوله های فاظلاب خود با متخصصین ما در تماس باشید

فنر لوله بازکنی به ابزار قدرتمندی می گویند که برای گرفتگی لوله های فاضلاب از آن استفاده میشود و میتواند به داخل سیستم لوله کشی نفوذ کند و حالت ارتجاعی  دارد که از فولاد ساخته شده و آنقدر نازک است که به راحتی بتواند از موانعی ایجاد شده در لوله عبور کند و باعث انهدام یا هدایت به سمت پایین میشود.

نحوه کار به این صورت است که یک کابل فلزی با حالت فنری به وسیله نیروی مکانیکی  توسط موتور دریل  باعث ایجاد  لرزش در طول فنر شده و سر فنر که حالت چرخشی دارد باعث جلو رفتن آن در مسیر لوله و باز شدن گرفتگی میشود.